Erbjudandet om 15 dagars avbokning gäller vistelser i utvalda stugor under valda perioder. Gäster kan avboka sin vistelse kostnadsfritt upp till 15 dagar före ankomst, om Stugägaren har anmält sitt hus till kampanjen ”15 dagars gratis avbokning”, vid bokningstillfället. Om en avbokning görs inom 14 dagar innan ankomst gäller den normala avbokningsreglerna, jfr hyresvillkor. Avbokningsalternativen visas alltid på hyresbeviset.
Erbjudandet gäller för utvalda stugor och på utvalda ankomstdatum. Kontrollera detaljerna på stugans sida innan du slutför bokningen. Stugägare kan löpande ansluta sig till kampanjen med 15 dagars avbokning så kontrollera alltid stugan sida efter erbjudandet innan bokning slutförs, då datum när erbjudandet gäller kan variera. Det är därför viktigt att du kontrollerar om en 15-dagars avbokning har valts för semesterhuset den dagen du bokar.
Der gäller gratis avbokning med 35/45 dagar fram till ankomst för nya bokningar gjorda med ankomst fram till 3. januar 2025.
Kontrollera informationen som gäller på din bokning innan du bekräftar. Avbokningsmöjligheter och datum för senast möjliga avbokning kommer att framgå av din bokningsbekräftelse.
LAST20
Spara 15% (upp till 900 kr.) med koden LAST20 på vistelser med ankomst fram till 2024-2-29.
Rabattkoden upphör att gälla 2024-2-28.
SAVE10
Spara 5% (upp till 1.100 kr.) med koden SAVE10 på vistelser med ankomst 1.3.-30.4.2024.
Rabattperioden kan ändras utan att meddelas innan.
Koden kan inte kombineras med andra rabatter eller bonuserbjudanden.
Rabattkoden kan inte användas för ombokningar eller om ändringar görs i befintliga bokningar.
Rabatt ges endast på hyrespriset, ej på administrationsavgifter, slutstädning mm.
Rabatten gäller endast nya beställningar gjorda online på Stugsommars hemsida.
Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
48 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
49 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
50 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
51 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
52 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Stugan är inte ledig den valda perioden. | |||||||
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Trevlig stuga i det natursköna Värmland, belägen i den lilla byn Nästeviken vid sjön Foxen. Stugan ligger ca 250 m från sjön, så här finns möjligheten till både morgon och kvällsdopp.
Ni kommer in i hallen som ändas av det öppna köket. Från köket kan ni gå ut och ta en kopp morgonkaffe på altanen. Från köket kommer ni också till de två sovrummen, ett med dubbelsäng och det andra med en våningssäng samt en enkelsäng. I vardagsrummet finns soffa och matplats, härifrån har ni utgång till det trevliga inglasade uterummet.
Närheten mellan kök och det inglasade uterummet gör det enkelt att servera måltider där. Från uterummet kommer ni ut på den stora altanen som löper utmed stugans södra och östra sida, ni når också altanen från stugans ingång vid köket. Badrum med wc och dusch. På tomten finns gott om plats för lek och spel och en ljummen sommarkväll kan ni tända upp grillen.
Av ägaren kan ni hyra båt som tillhör stugan då kan ni bege er ut på Foxen för härliga bad och fisketurer. Foxen är en stor sjö med vildmarkskaraktär och med gott om öar och skär. Foxen har ett fint fiske hela året här fiskar man främst efter Gädda och Abborre. Varje år tas ett antal Gäddor på över 10 kg och ett flertal abborrar på 2 kg. Fiskekort behövs. Trevlig badplats med sandstrand finns ca 1 km bort.
De natursköna omgivningarna inbjuder till vandring i skog och mark. Inom kommunen finns ca 1000 sjöar och 300 km vandringsleder. Goda bär och svampmarker och med lite tur kan ni få se både älg och rådjur. Trots att ni bor i vildmarken är det inte långt till stora shoppingcentra, ca 19 km till gränshandeln Sverige-Norge. Kommunens centralort Årjäng har tredje helgen i september den anrika Årjängs marknad, en av Sveriges största och äldsta marknader.
Välkomna till en härlig semestervistelse i fin miljö!