| Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 28 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 29 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 30 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 31 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt | |||||||
Två stugor på samma tomt med underbart läge precis vid sjön Vätterns glittrande vatten. Här finns allt ni kan tänkas behöva för en bekväm och oförglömlig vistelse!
Stugorna ligger i ett mindre sommarstugeområde och parkering finns på tomten. I större stugan finns det gott om plats med öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Det finns ytterligare ett vardagsrum med skön soffa och fåtölj. En kamin höjer mysfaktorn om någon dag skulle kännas lite kulen. Badrum med wc och dusch. Det finns två altaner som ni kan slå er ner på och njuta av semestern. På framsidans altan har ni utemöbler och skön kvällssol. På baksidans altan finns tak, bord med 3 bänkar, avlastningsbord och mindre soffa med bord och fåtölj. Den mindre stugan är byggd 2010 och har en altan med mysig utekamin som man kan elda i. Här finns kök med spis och mikro samt vardagsrum. Sovrum med en 160 cm dubbelsäng och badrum med dusch, tvättmaskin och torktumlare. Idealiskt för familjerna eller sällskapet som vill semestra tillsammans!
Vätterns vatten har ni precis utanför tomten och det finns flera badplatser att välja på inom bekvämt avstånd – allt från 500 m till några kilometer. Någon km bort har ni en hamn och endast 5 min med bil har hittar ni en restaurang som erbjuder både mat och fika. Det finns en mindre matbutik i Brandstorp, på gångavstånd från stugan. De närmsta orterna är Tidaholm, Habo och Hjo, som tar ca 20 min att ta sig till med bil. Jönköping ligger ca 1 timme bort med sitt stora utbud av restauranger, evenemang och shopping. Är man ute efter att fiska i Vättern så ligger härliga Hökensås ca 6,5 km från stugan, där kan man köpa fiskekort eller bara ge sig ut och njuta av naturen.
Erbjudandet om 15 dagars avbokning gäller vistelser i utvalda stugor under valda perioder. Gäster kan avboka sin vistelse kostnadsfritt upp till 15 dagar före ankomst, om Stugägaren har anmält sitt hus till kampanjen ”15 dagars gratis avbokning”, vid bokningstillfället. Om en avbokning görs inom 14 dagar innan ankomst gäller den normala avbokningsreglerna, jfr hyresvillkor. Avbokningsalternativen visas alltid på hyresbeviset.
Erbjudandet gäller för utvalda stugor och på utvalda ankomstdatum. Kontrollera detaljerna på stugans sida innan du slutför bokningen. Stugägare kan löpande ansluta sig till kampanjen med 15 dagars avbokning så kontrollera alltid stugan sida efter erbjudandet innan bokning slutförs, då datum när erbjudandet gäller kan variera. Det är därför viktigt att du kontrollerar om en 15-dagars avbokning har valts för semesterhuset den dagen du bokar.
Der gäller gratis avbokning med 35/45 dagar fram till ankomst för nya bokningar gjorda med ankomst fram till 1. januar 2027.
Kontrollera informationen som gäller på din bokning innan du bekräftar. Avbokningsmöjligheter och datum för senast möjliga avbokning kommer att framgå av din bokningsbekräftelse.
DC2025
Spara 15% (upp till 1500 kr.) med koden DC2025 på vistelser med ankomst fram till 2025-12-31.
DC2026
Spara 350 kr.) med koden DC2026 på vistelser med ankomst under hela 2026.
Rabattperioden kan ändras utan att meddelas innan.
Koden kan inte kombineras med andra rabatter eller bonuserbjudanden.
Rabattkoden kan inte användas för ombokningar eller om ändringar görs i befintliga bokningar.
Rabatt ges endast på hyrespriset, ej på administrationsavgifter, slutstädning mm.
Rabatten gäller endast nya beställningar gjorda online på Stugsommars hemsida.