Stuga: Onsala

Stuga: Onsala, Kungsbacka, Halland

Stuga nr. 58529
Stugkategori: ★★

Sök pris och boka

Sök pris och boka

Vecka MånTisOnsTorsFreLörSön
92324252627281
102345678
119101112131415
1216171819202122
1323242526272829
14303112345
Möjlig ankomstdag
Vald period
Ledigt datum
Inte ledigt
Din bokning

Stugbeskrivning

2 Annex: en våningssäng med två bäddar och 1 dubbel extrasäng, kokplattor, kylskåp m/frysfack
Bad/WC: Wc (ingång utifrån), tvättställ, dusch (ingång utifrån)
och: Elvärme, strandtomt 500 m², strandtomt

Mer om stugan

Välkommen till Onsala och en magisk strandtomt!

Detta boende består av två enkla stugor med äldre karaktär, belägna i ett naturskönt område vid Kungsbackafjorden. Stugorna är slitna och spartanska, vilket ger dem en rustik känsla. Den övre stugan, som ligger nära ingången till ägarens bostad, har ett köksbord och stolar med fin utsikt samt en enklare spis och ugn, och ett badrum med toalett, handfat och dusch. Den andra stugan, som ligger cirka 30 meter närmare vattnet, erbjuder sovplatser med en våningssäng och en äldre bäddsoffa för två personer. Här finns också ett handfat, men observera att vattnet i denna stuga inte är drickbart.

Trots det enklare boendet är läget helt fantastiskt – vakna upp till naturens lugn och fågellivet, med en häger som ofta kan ses spana från en klippa i fjorden. Perfekt för dig som vill uppleva en avskild och naturnära vistelse vid kusten.

Onsala och Kungsbackafjorden är perfekta destinationer för dig som söker en naturskön och avkopplande upplevelse vid kusten. Här kombineras den vackra skärgårdsmiljön med ett rikt utbud av aktiviteter. Besökare kan njuta av klippbad, krabbfiske, SUP-paddling eller segling i den lugna fjorden.

Området erbjuder också vandringsleder, mysiga hamnar och charmiga kaféer och restauranger, särskilt i Gottskär (6 km). För den som vill koppla av finns det möjligheter till yoga vid havet, och för familjer finns det gott om barnvänliga aktiviteter. Det är en idealisk plats för både naturälskare och den som vill ha en avkopplande semester vid kusten.

Om området

Stugans faciliteter

4
2
30m²
ja
nej
Inkl.
20 m
 
1 badrum
 
Byggår 1940
 
800 m till restaurang
 
4,0 km till affär
 
20 m till kust
 
Parkering
Gratis avbokning
Gratis avbokning fram till 35 dagar före ankomst. Gäller för ankomster under perioden 3/1-2026 till 1/1-2027
Gratis avbokning fram till 35 dagar före ankomst. Gäller för ankomster under perioden 2/1-2027 till 7/1-2028
Se villkor här

Gratis avbokning 15 dagar före ankomst

Erbjudandet om 15 dagars avbokning gäller vistelser i utvalda stugor under valda perioder. Gäster kan avboka sin vistelse kostnadsfritt upp till 15 dagar före ankomst, om Stugägaren har anmält sitt hus till kampanjen ”15 dagars gratis avbokning”, vid bokningstillfället. Om en avbokning görs inom 14 dagar innan ankomst gäller den normala avbokningsreglerna, jfr hyresvillkor. Avbokningsalternativen visas alltid på hyresbeviset.

Erbjudandet gäller för utvalda stugor och på utvalda ankomstdatum. Kontrollera detaljerna på stugans sida innan du slutför bokningen. Stugägare kan löpande ansluta sig till kampanjen med 15 dagars avbokning så kontrollera alltid stugan sida efter erbjudandet innan bokning slutförs, då datum när erbjudandet gäller kan variera. Det är därför viktigt att du kontrollerar om en 15-dagars avbokning har valts för semesterhuset den dagen du bokar.

Gratis avbokning 35/45 dagar före ankomst

Der gäller gratis avbokning med 35/45 dagar fram till ankomst för nya bokningar gjorda med ankomst fram till 1. januar 2027.

Kontrollera informationen som gäller på din bokning innan du bekräftar. Avbokningsmöjligheter och datum för senast möjliga avbokning kommer att framgå av din bokningsbekräftelse.

Villkor och bestämmelser för rabattkoder

DC2025
Spara 15% (upp till 1500 kr.) med koden DC2025 på vistelser med ankomst fram till 2025-12-31.



DC2026
Spara 350 kr.) med koden DC2026 på vistelser med ankomst under hela 2026.



Rabattperioden kan ändras utan att meddelas innan. Koden kan inte kombineras med andra rabatter eller bonuserbjudanden. Rabattkoden kan inte användas för ombokningar eller om ändringar görs i befintliga bokningar.
Rabatt ges endast på hyrespriset, ej på administrationsavgifter, slutstädning mm. Rabatten gäller endast nya beställningar gjorda online på Stugsommars hemsida.

Topp-attraktioner i området

Du är här: Onsala, Kungsbacka, Stuga 58529, 4 personer, Gratis internet