Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
53 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
1 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
3 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
4 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Detta fina hus ligger på landet som flygelbyggnad till ägarens hus. Huset är byggt 2010 och mycket fräscht med öppen planlösning med pentry, vardagsrum/sovrum och ett stort badrum. Utanför en mysig liten uteplats med bord och stolar att sitta vid och andas in frisk lantluft och kanske höra hästarnas gnägg som betar en bit bort, eller titta på fågellivet som är rikt här.
På vägen ner till sjön som bara ligger 175m från huset går man förbi ägarens odlingar med blommor och grönsaker som man kan få ta del av om man pratar med ägaren.
Nere vid sjön finns brygga, där man kan ta härliga morgon och kvällsdopp, där finns också en eka som man kan använda sig av och ro ut en stilla kväll och kanske ha tur med fiskelyckan, fiskekort finns att köpa på macken i Rimforsa. Vid sjön finns även en bastu som man får använda – mysigt om det är lite kallt i vattnet och kunna gå in och värma sig. Runt huset är det mycket vacker natur med böljande landskap, skogar och sjöar som man har glädje av alla årstider, sommaren med bad och fiske och bärplockning, hösten med svampplockning och alla vackra färger i naturen och vintern med skridskoåkning på sjön om det är is eller närheten till slalombacken tolvmannabacken i Kisa ca 1,5 mil bort.
Runt omkring finns många vandringsleder som man kan gå både kortare och längre sträckor med kanske övernattning i någon utav vindskydden som finns. Är man golfintresserad finns flera golfbanor på nära håll. Det finns mycket att göra runt omkring, bla. finns två stycken konferenshotell på vägen från Rimforsa till stugan som har restaurang Välkomna till ett litet paradis
Västervik är en fantastiskt vacker skärgårdskommun med möjligheter till massor av upplevelser. Ta en vårpromenad längs alla de vandringsleder som finns i kommunen och upplev stora områden med både blåsippor och vitsippor. Fiska i sjö och hav efter Gädda, Abborre och Havsöring eller ligg bara på rygg på en klippa och låt er värmas av vårens solstrålar.
Astrid Lindgrens Värld
Vill ni besöka Astrid Lindgrens Värld når ni dit på ca 45
minuter från Västervik.
Sommaren i Västervik
Om sommaren är Västervik på topp och då vandrar ni i staden,
åker ut till Lysingsbadet för ett dopp eller tar en stilla
promenad vid Gränsö slott. Vandra i skogarna, plocka blåbär
eller ro ut med en eka och meta. Har ni inte tillgång till
båt finns det skärgårdsturer bl a från Västervik till sköna
öar i havsbandet. Hösten är fräsch och skogarna fulla av bär
och svamp. Fisket är bra och livsstilen avslappnad. Det är
ofta snö i kommunen under vintern så packa med skidor och
skridskor, skulle det vara barmark tar ni i stället långa
promenader längs skogsvägar och stengärdsgårdar.
Trailrunning är just nu väldigt populärt i Västervik, så häng med på en löptur! Kanot och kajakpaddling samt dykning är andra populära sysselsättningar i fantastiskt vackra och vraktäta Tjust skärgård! Den brittiska tidningen ”The Guardian” har rankat Västerviksområdet som en av Europas bästa klätterdestinationer.
Idö i skärgården
Idö är den rätta platsen för dig som vill varva ner och som
tycker om naturen. Till Idö kommer man med skärgårdsbåten.
Den östra sidan är skogsbeklädd med karga klippor längs med
strandlinjen, medan stengärdsgårdar på öns västra sida
slingrar sig över öppna slätter ner mot havet. På Idö är man
ett med havet, året om. På några minuter promenerar du till
Idö Skärgårdskrog, lotsutkiken eller ut på klipporna och
vill du finns aktiviteter som ger minnen för livet.
Gamleby
I sköna Gamleby tar ni vandringen uppför Garpedansberget och
vandrar runt bland konstnären Jan Pol Jerzy Przbyls alla
figurer längs en 300 meter lång bergsvägg.
Hela området kring Gamleby tillhör en av de tätaste fornlämningsområden i Sverige, faktiskt i hela norra Europa, och rymmer unika möjligheter till studier av de förhistoriska samhällena. Här hittar man bland annat Casimirsborg, bergkonst, bronsåldersfynd, hällristningar, fornlämningar och mycket mera.
Den lilla medeltidstaden Kalmar vid Ölandsbrons västra brofäste, är en härlig sommarstad som har mycket att erbjuda barnfamiljer.
Kalmar slott
Kalmar slott som kanske är det främsta kännetecknet för Kalmar ligger idylliskt på gångavstånd ifrån centrum (kan vara svårt att hitta parkeringsplats vid slottet). Ifrån slottet har man en vidunderlig utsikt över Kalmarsund och inne på den lilla slottsgården kan fantasin få fart om hur det var att leva på slottet för flera hundra år sedan. Det sägenomspunna slottets historia sträcker sig 800 år tillbaka. Idag kan du följa med på spännande upplevelseguidningar, besöka slottets utställningar och låta barnen följa med på äventyr med slottsmusen Petit.
Stadsparken
"Kalmars gröna finrum", ligger bredvid slottet och är en välbesökt oas som 1985 blev utnämnd till Sveriges vackraste stadspark. Stadsparken har karaktären av en romantisk, engelsk park, där naturen har varit förebild vid utformningen. Mjuk linjeföring och med rikt innehåll av träd och buskar ger parken omväxlande öppna och slutna rum. Här finns ljusa och skuggiga partier som är typiska för den engelska parkstilen.
Glasriket och Vilhelm Moberg
Från Kalmar är det nära till många små städer och fina utflyktsorter eller till Glasriket. Ett område i Småland dit fler än en miljon besökare kommer varje år. Många återvänder gång på gång. Det är enkelt att förstå varför. Att se den glödheta glasmassan förvandlas till spröd kristall eller robusta skålar är ett skådespel man aldrig tröttnar på. Här hittar du kända bruk och varumärken som Orrefors, Kosta Boda, Skruf, Mats Jonasson Målerås m.fl. Dessutom kan du njuta av den småländska naturen när den är som bäst med skogar, sjöar, stenmurar och mängder av kulturupplevelser som t.ex. Vilhelm Mobergs utvandrarbygd.
Bara en resa över bron tar dig till Öland för att uppleva vad som där finns under er semester. Ta med er barnen till Ölands Djur & Nöjespark. Se vad Carl von Linné upplevde och besök Alvaret - den trädlösa slätten som utgör en fjärdedel av ön. Här finns en säregen blandning av växter som gör Alvaret helt unikt.
Besök kungafamiljens sommarslott Solliden. Här kan ni njuta av deras vackra parker med olika inriktningar som är öppet för allmänheten. Varje år finns här kungliga utställningar att gå på.
Kanske väljer ni att promenera runt i Trollskogen med dess övervuxna ekar, bland raukfältet vid Byrum eller längst med den 4,5 km långa muren som Karl X Gustav lät bygga. En varm dag lockar kanske Köpingsvik med sin härliga sandstrand, minigolf och restauranger. Eller varför inte doppa tårna i vattnet vid Äleklinta, Ölands vackraste kuststräcka där även det lilla fiskelägret Bruddesta ligger.
Om ni missar Högnäs Orde med dess fina utsikt eller alla Ölands väderkvarnar så ska ni inte missa Borgholm, en av landets populäraste turiststäder, här är det fart och fläkt med shopping, kultur och evenemang.
Från Sveriges högsta fyr Långe Jan i söder till Långe Erik i norr finns här alltid någonting att se och göra.
Vecka 25 t.o.m vecka 33 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | 10:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | 10:00 - 14:00 |
Vecka 34 t.o.m vecka 24 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | Stängt Öppettider telefon 16:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | Stängt |
Då ni har bokat en stuga via oss på Stugsommar, kommer ni strax därefter att motta en bekräftelse på er bokning. Bekräftelsen är ert bevis på att ni reserverat den önskade bostaden och den innehåller samtliga de upplysningar som ni har användning av. Bifogat finns även upplysningar som adressen till stugan och platsen där nyckeln finns. Vägbeskrivningen beskriver vägen till nyckelutlämningsplatsen och inte alltid direkt till stugan. Bifogat finns även själva fakturan för er vistelse. Där framgår när betalningen förfaller.
Vid ankomst till nyckelutlämningsplatsen visar ni ert hyresbevis och ni får då nyckeln till er stuga. I de flesta fall betalar ni inget extra för förbrukningen av el, värme och vatten. Men i de fall ni skall betala för förbrukningkostnader, får ni ett elkuvert samtidigt som ni får nyckeln. Ni skall då själva direkt skriva ned de värden som respektive mätare visar vid er inflyttning.
I vissa fall kan båt och/ båtmotor beställas. I de fall skall beställning göras senast 1 månad innan er ankomst, via länk i ert hyresbevis.
Normal ankomsttid är kl. 16.00 på inflyttningsdagen. Om ni skulle komma vid en annan tidpunkt så skall ni avtala detta på förhand. Det går bra att ange er ankomsttid via länk i ert hyresbevis.
Via länk i ert hyresbevis kan ni boka tillval. Var dock mycket uppmärksamma på att ni endast kan beställa det som tydligt står angivet i beskrivningen för den stuga ni bokat.
Alla stugor har komplett köksutrustning, till det antal personer som maximalt får bebo fastigheten. Sänglinne, diskhanddukar, badlakan, handdukar mm skall ni normalt själva ta med er.
Ni kan också beställa slutstädning via beställningslänken på hyresbeviset - om det framgår av beskrivningen av er utvalda stuga att ägaren tillhandahåller den tjänsten. Slutstädning och andra tilläggstjänster skall alltid betalas på plats till ägaren, dennes kontaktperson eller läggas i elkuvertet.
Tilläggsbeställningarna skall göras 14 dagar innan ankomst. Var dock uppmärksamma på att båt/båtmotor skall beställas 1 månad innan er ankomst.
Vill ni få aktuell information om trafikläget så kan ni gå in på www.trafiken.nu
Vill ni få de senaste väderprognoserna, ser ni dessa på www.smhi.se eller www.klart.se