Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
53 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
1 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
3 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
4 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Underbar nybyggd, fräsch stuga med viss havsutsikt och rofyllt läge på Stenungsön. Öppen modern planlösning med högt i nock och stora partier fönster för extra rymd.
Modernt och ljust inredd i Newport stil. Två härliga altaner där ni kan njuta av lata sköna dagar och duka upp för både frukostfika och middagar. Stugan består av vardagsrum med sittgrupp med modern bäddsoffa. TV med ett 40-tal svenska- och engelskspråkiga kanaler. En halv trappa upp ligger köket och den vackra matplatsen samt litet fräscht badrum med dusch. I tillhörande annex finns två bäddplatser.
Flera fina badplatser inom 300-1000 m. Mycket vackra omgivningar på Stenungsön som är en gammal fin badort. Besök gärna Stenungsögården som både har lekplats, café, konserter och många andra aktiviteter. På 20 minuter promenadavstånd ligger Stenungs Torg med 65 affärer och all tänkbar service. Stugan ligger 5-10 m från ägarens hus med egen tomtdel och insynsskyddad altan.
Cyklar i olika storlekar går även att hyra av ägaren på plats.
I Stenungsund kan ni uppleva alltifrån kust och klippor till djupaste urskog. För att inte tala om spännande evenemang och roliga aktiviteter.
Stenungsund blev en populär badort redan på 1800-talet och den lummiga Stenungsön är fortfarande en oas med rika möjligheter till bad och rekreation. Läget är också perfekt om ni vill göra trevliga dagsutflykter. I närheten finns många charmiga skärgårdssamhällen, sevärdheter på Tjörn och Orust, västkustens seglingsmetropol Marstrand och storstaden Göteborg.
På orten finns bland annat ett rikt båtliv, köpcentrumet Stenungs Torg med ett 60-tal butiker och kulturhuset Fregatten med evenemang, turistinfo, bio, café, galleri, bibliotek och den spännande Molekylverkstan. Och missa inte Svartedalens vackra naturreservat med orörd natur, badsjöar och rika fiskevatten. Välkommen till den moderna badorten Stenungsund!
Varma klipphällar röda sjöbodar, perfekt fiske, vattensporter och spännande utflyktsmål. För barnfamiljer är utbudet stort. Det finns många nöjesparker och flera djurparker. Spännande fästningar och museer där man själv får utforska och exprimentera.
Längst i väster ligger Bohuslän eller det som i folkmun kallas Västkusten. Västkusten är havet, salta bad, vågbrus och soldränkta klippor – det är inte så konstigt att vi vallfärdar till denna vackra del av Västra Götaland, varje sommar. Här på Västkusten finns alltid något att göra. Förutom att bada och sola kan du roa dig med aktiviteter som till exempel segling, paddling, fiske och promenader i vackra omgivningar. Den här delen av Sverige är dessutom fylld av spännande utflyktsmål för hela familjen och mysiga skärgårdspärlor att besöka.
I den norra delan av Västra Götaland ligger Dalsland, som med sin mångfald av naturupplevelser också är Sveriges vattentätaste landskap. Här kan du prova allt från att paddla kanot till bergsklättring och att färdas med dressin eller rälsbuss. Här finns en av Europas vackraste vattenväg: Dalslands kanal. Kanalen består av ett pärlband med stora och små sjöar, vikar, fjordar och bi-leder. Sjösystemets totala längd är ca 250 km och sträcker sig från Vänerns västra sida, passerar upp genom landskapet Dalsland, vidare in i landskapet Värmland, upp emot norska gränsen och in i Norge.
Mellan Vänern och Vättern, Mariestad, Gullspång, Töreboda och Karlsborg ligger Göta kanal, som lockar med folkliv, aktiviteter och avkoppling i en härlig blandning hela året. Här kan man med fördel vandra, cykla eller rida runt i landskapet för att upptäcka nya intressanta sevärdheter varje dag! Till exempel kan du följa den biosfära vandringsleden mellan Mariestad och Ullersund, på Kålland/Kållandsö, som är över 100 km lång och bitvis följer sträckor av Kinnekulle vandringsled och Pilgrimsleden. Andra populära besöksmål är Läckö slott, Hornborgasjön, Varnhems klosterkyrka och Skara sommarland.
livet i och omkring Göteborg präglas av en ständig längtan till havet där Bohuslän med sina kobbar och skär tillfredställer detta behov med råge. Här finns mängder av spännande sevärdheter och aktiviteter för alla åldrar,smaker och plånböcker. I området finns gott om gemytliga restauranger där du kan njuta av fisk och skaldjur i världsklass. Dessa delikatesser bidrar till att göra Göteborg och Bohuslän till heta mötesplatser för besökande livsnjutare.
Du som vill hyra stuga eller hus på Västkusten i Västra Götaland finner i vårt utbud över 400 stugor att hyra i området – från Göteborg i söder till Strömstad i norr. Från Marstrand i väster till Mariestad i öster.
Vi har allt från klassiska stugor till lyxiga villor med pool, så du hittar garanterat något som passar dig och ditt sällskap oavsett när på året ni vill semestra.
Vecka 25 t.o.m vecka 33 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | 10:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | 10:00 - 14:00 |
Vecka 34 t.o.m vecka 24 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | Stängt Öppettider telefon 16:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | Stängt |
Då ni har bokat en stuga via oss på Stugsommar, kommer ni strax därefter att motta en bekräftelse på er bokning. Bekräftelsen är ert bevis på att ni reserverat den önskade bostaden och den innehåller samtliga de upplysningar som ni har användning av. Bifogat finns även upplysningar som adressen till stugan och platsen där nyckeln finns. Vägbeskrivningen beskriver vägen till nyckelutlämningsplatsen och inte alltid direkt till stugan. Bifogat finns även själva fakturan för er vistelse. Där framgår när betalningen förfaller.
Vid ankomst till nyckelutlämningsplatsen visar ni ert hyresbevis och ni får då nyckeln till er stuga. I de flesta fall betalar ni inget extra för förbrukningen av el, värme och vatten. Men i de fall ni skall betala för förbrukningkostnader, får ni ett elkuvert samtidigt som ni får nyckeln. Ni skall då själva direkt skriva ned de värden som respektive mätare visar vid er inflyttning.
I vissa fall kan båt och/ båtmotor beställas. I de fall skall beställning göras senast 1 månad innan er ankomst, via länk i ert hyresbevis.
Normal ankomsttid är kl. 16.00 på inflyttningsdagen. Om ni skulle komma vid en annan tidpunkt så skall ni avtala detta på förhand. Det går bra att ange er ankomsttid via länk i ert hyresbevis.
Via länk i ert hyresbevis kan ni boka tillval. Var dock mycket uppmärksamma på att ni endast kan beställa det som tydligt står angivet i beskrivningen för den stuga ni bokat.
Alla stugor har komplett köksutrustning, till det antal personer som maximalt får bebo fastigheten. Sänglinne, diskhanddukar, badlakan, handdukar mm skall ni normalt själva ta med er.
Ni kan också beställa slutstädning via beställningslänken på hyresbeviset - om det framgår av beskrivningen av er utvalda stuga att ägaren tillhandahåller den tjänsten. Slutstädning och andra tilläggstjänster skall alltid betalas på plats till ägaren, dennes kontaktperson eller läggas i elkuvertet.
Tilläggsbeställningarna skall göras 14 dagar innan ankomst. Var dock uppmärksamma på att båt/båtmotor skall beställas 1 månad innan er ankomst.
Vill ni få aktuell information om trafikläget så kan ni gå in på www.trafiken.nu
Vill ni få de senaste väderprognoserna, ser ni dessa på www.smhi.se eller www.klart.se