Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
53 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
1 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
3 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
4 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Fräsch och smakfullt inredd lägenhet i lugnt villakvarter med fin havsutsikt och god standard i det lilla fiskesamhället Barrevik i utkanten av Hälleviksstrand på västra Orust.
Här bor ni på morgonrocksavstånd ifrån havet med flera fina badplatser att välja mellan. Börja dagen med ett dopp ifrån sandstrand eller klippor, sätt er sedan med en kopp nybryggt kaffe i morgonsolen på er uteplats! Här kommer hela familjen att trivas!
Er lägenheten ligger i entréplan på en villa med egen entré och uteplats där ni disponerar över en egen del av ägarens tomt med gräsmatta för lek och spel. Ett perfekt boende för den mindre familjen som värdesätter god standard och ett havsnära läge med närhet till många sevärdheter och utflyktsmål.
I lägenheten har ni tillgång till ett hemmagym, perfekt om ni vill hålla igång er träning under semestern.
Lägenheten rymmer ett ljust och vackert kök med matplats där ni kan njuta av havsutsikten, Tv-rum med Playstation 3 konsoll och ett 30– 40-tal svenska och engelskspråkiga kanaler samt modern bäddsoffa (140 cm). Det finns Wifi. Vackert sovrum med dubbelsäng, WC, samt ett kombinerat badrum/tvättstuga med bubbelbadkar där ni kan ni njuta av ett avkopplande bad efter dagens aktiviteter.
Ni har endast ett stenkast från tre olika badplatser där ni kan välja mellan långgrund sandstrand, klippbad eller bad från piren. Flera charmiga skärgårdssamhällen som Hälleviksstrand (3.5 km), eller Mollösund (5 km) på bara någon minuts bilfärd. I Hälleviksstrand skall ni inte missa ett besök på Sjöbodscafét som serverar härliga mackor och bakverk i en fantastisk miljö, mitt bland bryggor och båtar. Ägarna driver även Anders Båt och Brygga, med fisketurer, sälsafari och hummerfiske.
80 km till storstaden Göteborg med välkända nöjesparken Liseberg. Ägarfamiljen bor i våningen över er.
Välkommen till en smakfull lägenhet med fin havsutsikt och god standard!
Orust är Sveriges tredje största ö och ger er alla möjligheter att uppleva Västkusten med allt vad det innebär. Här känner ni alltid närheten till naturen och det salta havet och oavsett var på ön ni väljer att bo finns det ett stort utbud av sevärdheter och utflyktsmål i närheten.
Är ni främst ute efter att sola och bada så har ni definitivt kommit rätt. Här finns fina badplatser för alla smaker – från långgrunda stränder till soldränkta klippor. För er som gillar aktiviteter bjuder Orust på ett stort utbud – paddla kajak, fiska, dyka, vandra, cykla, spela golf och åka på båttur i den vackra skärgården är bara några exempel.
Givetvis finns också fisk- och skaldjursrestauranger i världsklass och många spännande evenemang att besöka. Välkommen till havets och naturens Orust!
Varma klipphällar röda sjöbodar, perfekt fiske, vattensporter och spännande utflyktsmål. För barnfamiljer är utbudet stort. Det finns många nöjesparker och flera djurparker. Spännande fästningar och museer där man själv får utforska och exprimentera.
Längst i väster ligger Bohuslän eller det som i folkmun kallas Västkusten. Västkusten är havet, salta bad, vågbrus och soldränkta klippor – det är inte så konstigt att vi vallfärdar till denna vackra del av Västra Götaland, varje sommar. Här på Västkusten finns alltid något att göra. Förutom att bada och sola kan du roa dig med aktiviteter som till exempel segling, paddling, fiske och promenader i vackra omgivningar. Den här delen av Sverige är dessutom fylld av spännande utflyktsmål för hela familjen och mysiga skärgårdspärlor att besöka.
I den norra delan av Västra Götaland ligger Dalsland, som med sin mångfald av naturupplevelser också är Sveriges vattentätaste landskap. Här kan du prova allt från att paddla kanot till bergsklättring och att färdas med dressin eller rälsbuss. Här finns en av Europas vackraste vattenväg: Dalslands kanal. Kanalen består av ett pärlband med stora och små sjöar, vikar, fjordar och bi-leder. Sjösystemets totala längd är ca 250 km och sträcker sig från Vänerns västra sida, passerar upp genom landskapet Dalsland, vidare in i landskapet Värmland, upp emot norska gränsen och in i Norge.
Mellan Vänern och Vättern, Mariestad, Gullspång, Töreboda och Karlsborg ligger Göta kanal, som lockar med folkliv, aktiviteter och avkoppling i en härlig blandning hela året. Här kan man med fördel vandra, cykla eller rida runt i landskapet för att upptäcka nya intressanta sevärdheter varje dag! Till exempel kan du följa den biosfära vandringsleden mellan Mariestad och Ullersund, på Kålland/Kållandsö, som är över 100 km lång och bitvis följer sträckor av Kinnekulle vandringsled och Pilgrimsleden. Andra populära besöksmål är Läckö slott, Hornborgasjön, Varnhems klosterkyrka och Skara sommarland.
livet i och omkring Göteborg präglas av en ständig längtan till havet där Bohuslän med sina kobbar och skär tillfredställer detta behov med råge. Här finns mängder av spännande sevärdheter och aktiviteter för alla åldrar,smaker och plånböcker. I området finns gott om gemytliga restauranger där du kan njuta av fisk och skaldjur i världsklass. Dessa delikatesser bidrar till att göra Göteborg och Bohuslän till heta mötesplatser för besökande livsnjutare.
Du som vill hyra stuga eller hus på Västkusten i Västra Götaland finner i vårt utbud över 400 stugor att hyra i området – från Göteborg i söder till Strömstad i norr. Från Marstrand i väster till Mariestad i öster.
Vi har allt från klassiska stugor till lyxiga villor med pool, så du hittar garanterat något som passar dig och ditt sällskap oavsett när på året ni vill semestra.
Vecka 25 t.o.m vecka 33 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | 10:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | 10:00 - 14:00 |
Vecka 34 t.o.m vecka 24 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | Stängt Öppettider telefon 16:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | Stängt |
Då ni har bokat en stuga via oss på Stugsommar, kommer ni strax därefter att motta en bekräftelse på er bokning. Bekräftelsen är ert bevis på att ni reserverat den önskade bostaden och den innehåller samtliga de upplysningar som ni har användning av. Bifogat finns även upplysningar som adressen till stugan och platsen där nyckeln finns. Vägbeskrivningen beskriver vägen till nyckelutlämningsplatsen och inte alltid direkt till stugan. Bifogat finns även själva fakturan för er vistelse. Där framgår när betalningen förfaller.
Vid ankomst till nyckelutlämningsplatsen visar ni ert hyresbevis och ni får då nyckeln till er stuga. I de flesta fall betalar ni inget extra för förbrukningen av el, värme och vatten. Men i de fall ni skall betala för förbrukningkostnader, får ni ett elkuvert samtidigt som ni får nyckeln. Ni skall då själva direkt skriva ned de värden som respektive mätare visar vid er inflyttning.
I vissa fall kan båt och/ båtmotor beställas. I de fall skall beställning göras senast 1 månad innan er ankomst, via länk i ert hyresbevis.
Normal ankomsttid är kl. 16.00 på inflyttningsdagen. Om ni skulle komma vid en annan tidpunkt så skall ni avtala detta på förhand. Det går bra att ange er ankomsttid via länk i ert hyresbevis.
Via länk i ert hyresbevis kan ni boka tillval. Var dock mycket uppmärksamma på att ni endast kan beställa det som tydligt står angivet i beskrivningen för den stuga ni bokat.
Alla stugor har komplett köksutrustning, till det antal personer som maximalt får bebo fastigheten. Sänglinne, diskhanddukar, badlakan, handdukar mm skall ni normalt själva ta med er.
Ni kan också beställa slutstädning via beställningslänken på hyresbeviset - om det framgår av beskrivningen av er utvalda stuga att ägaren tillhandahåller den tjänsten. Slutstädning och andra tilläggstjänster skall alltid betalas på plats till ägaren, dennes kontaktperson eller läggas i elkuvertet.
Tilläggsbeställningarna skall göras 14 dagar innan ankomst. Var dock uppmärksamma på att båt/båtmotor skall beställas 1 månad innan er ankomst.
Vill ni få aktuell information om trafikläget så kan ni gå in på www.trafiken.nu
Vill ni få de senaste väderprognoserna, ser ni dessa på www.smhi.se eller www.klart.se