Semesterhus: Skåne Södra, Skåne/Blekinge

Sverige
 
Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild
Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild Visning av en stor husbild
Klicka på bilden för att se i större bild eller visa alla 17 bilder i ett större format.
Veckopriser för 2010
A
Högsäsong
A
SPAR
Högsäsong
10.07. - 07.08.
07.08. - 14.08.
9.645 SEK9.180 SEK
B
Högsäsong
och nyår
C
Mellansäsong
26.06. - 10.07.
14.08. - 21.08.
25.12. - 01.01.
19.06. - 26.06.
21.08. - 04.09.
8.275 SEK6.850 SEK
C
SPAR
Mellansäsong
och jul
D
Vår/höstsäsong
och påsk
12.06. - 19.06.
04.09. - 11.09.
18.12. - 25.12.
20.03. - 12.06.
11.09. - 06.11.
6.525 SEK4.990 SEK
E
SPAR
Lågsäsong
09.01. - 20.03.
06.11. - 18.12.
01.01. - 08.01.
4.060 SEK
   
21=19
Stanna 21 dagar betala för 19
Gäller veckorna 26, 27,28 samt 31, 32, 33
14=13
Stanna 14 dagar betala för 13
Gäller veckorna 26, 27,28 samt 31, 32, 33
M
Övernatta 3, 4 eller 5 dagar
Gäller i perioderna:
C + Spar-C + D + E
Kan bokas tidigast 28 dagar innan ankomst.
I veckorna 13 samt 14 tidigast 7 dagar innan ankomst.
 

Inkl. vattenförbrukning

Priserna är per vecka.

Priserna inkluderar ej förbrukningsavgifter, om annat ej framkommer vid beskrivningen av semesterhuset.

Region

Skåne södra

Skåne har hela Sverige ovan sig och omsluts därefter av hav, samtidigt ligger hela Europa vid dess fötter, med enbart Öresundsbron emellan. I Skåne finner ni mat influerad från alla världens delar, Europa har även påverkat mode och shoppingkulturen.

Finn er inspiration och berika ert liv i Malmö, Sveriges tredje största stad. Här finns närheten till den skånska bygden samtidigt som staden ger er ett livfullt gatuliv, drygt 800 butiker blandat med historia, kultur och nöjesliv.

Folkets park är den mest kända platsen för underhållning. Här kan familjen roa sig med karuseller och barnteater. Vännerna hittar de populäraste klubbarna här, och alla finner lugn och ro i den frodiga parken intill. Ytterligare en populär park är Pildammsparken som även är Malmös största. Här kvittrar fåglarna i lugnet då ingen teaterföreställning spelas vill säga. Katrinetorps herrgård bjuder på en romantisk promenad i den engelska parken samtidigt som ni kan få en god bit mat eller gå på konserter.

Skulle ni behöva svalka av er en dag så finns det flera stränder i Malmös närhet.

På Möllevångstorget säljs det grönsaker på dagarna och krogköerna slingrar sig längs väggarna på kvällarna. Vill ni äta en god middag eller bara pratas vid över en öl så ligger omtyckta Lilla torg i de centrala delarna.

En vecka om året hålls Malmöfestivalen som fyller staden och bjuder på shower, konserter och dans men även mat och andra förlustelser. Missar ni den nöjesveckan så finns alltid Aq-va-kul, som är Skandinaviens största inomhusbad. Restaurang Kungsparken är numera ett kasino och på Slakthuset bjuds det på teaterföreställningar och andra uppträdanden. Gå sedan på stadsvandring förbi Turning Torso i Västra hamnen där ni även har vackra strandpromenader med utsikt över Öresund. Kulturkvarteret Mazetti inhyser olika kulturaktiviteter och nattklubbar. Malmöhus slott byggdes på 1500-talet och har en lång historia bakom sig och här hittar ni idag Malmö konstmuseum.

 En annorlunda historieupplevelse finner ni på Fotevikens museum i Vellinge. Här kan ni återuppleva vikingatiden i reservatet där bybebyggelsen omgivs av en stadsvall. Upplev hur forna dagar har kunnat se ut. Det hålls även en årlig marknad med temat som är väldigt uppskattad. För hästintresserade håller Vellinge årligen ”Falsterbo Horse Show”. Vindsurfare fångar vinden vid kusten och golfentusiasten finner fem av Skånes hela 68 stycken golfbanor.

Nils Holgersson startade sin resa i Skurup. Här bland typiska skånegårdar och öppna fält ligger Svaneholms slott som idag är ett museum. Här finns även fina fiskemöjligheter i både insjö och hav. Hoppa härifrån på Östersjöleden som tar er till Trelleborg. Där finns Trelleborgen från vikingatiden med många aktiviteter sommartid. Fånga solen och svalka er någonstans på de 35 km strand som finns här och promenera längs kusten för att stanna till på Smygehuks fiskeläge för lite rökt fisk. Barnen kan roa sig på lekandet Kulhuset med sina 1.500 kvm.


 

 
StugsommarBox 11426404 29 GöteborgSverige
Tlf. +46 (0) 31155200      Fax. +46 (0) 31 155225      CVR: 67324013
0000048296016
Hyresvillkor - Persondatapolicy - info@stugsommar.se
 
 Tipsa en vän
Skriv ut sidan 
Boka - Semesterperiod & pris
Välj en ankomstdag för att se priset på din bokning
  

Semesterhus: 36467 Tjörnarp, Sverige

1 Vardagsrum:
2 extrasängar
Internetadgang, Dator, Fri internetuppkoppling, TV
 
3 Sovrum:
a: 2 sängar
b: 2 sängar
c: 2 sängar
 
Öppet kök: Barnstol, elspis, kyl-frys, mikrovågsugn, spisfläkt, diskmask.

Bad: WC, tvättställ, dusch

och: Altan, pool utomhus och bubbelpool inomhus, elvärme, utegrill, modern möblering, utsikt över vatten, Rökförbud
Max. 8 pers.
ca. 140 m2
Byggår 1975/2008
 Sjö eller havsutsikt
 Huset har pool
 Huset har bubbelpool
 1,0 km till inköp
 75 m till sjö/hav:
 75 m till sjö
 4,0 km till badmöjlighet
 Husdjur får inte följa med
 Valfri ankomst i D, E och C säsongerna
Beskrivning:
Detta stora hus, ligger på bästa läget i Tjörnarp Söpark nära den stora poolen med bassäng för vuxna och barn. Huset är nytt och det har tre rymliga sovrum med bra sängar, ett mycket stort vardagsrum med flatscreen-TV och två nya bekväma bäddsoffor, samt ett öppet kök som har alla vitvaror för er trevnad. I badrummet finns jacuzzi för en skön avkoppling för kropp och själ. På altandäcket utanför kan ni sitta och slappna av i det vackra området och med en fin utsikt ner mot Korsarödsjön. Ni har nära till en stor pool med internationella mått, såväl för barn som vuxna, här kan barnen och ni själva ha det härligt. Området är mycket trevligt med många möjligheter, förutom den stora poolen, så finns det boulebana, motionsslinga uppe i skogen, lekplatser för barn osv. Vid samhället Tjörnarp finns Tjörnarpsjön, det är en utmärkt bad- och fiskesjö. Höör sägs vara Skånes mittpunkt, här finns det fler bra affärer att handla i. Strax utanför Höör har ni Skånes Djurpark - som är ett populärt ställe för barnen. Här kan ni beskåda svenska djur, på våren finns det gott om djurungar. 4 km till sjö.

Beträffande detta hus har det skett uppdateringar i förhållande till vår tryckta katalog.