Vill du ha en lyxig och bekväm semester i underbar natur nära fjäll och friluftsliv kommer du säkert att trivas i detta hus.
Huset är inrett i modern stil med en touch av Dalarna. Det värms upp av golvvärme på nedervåningen vilket ger varma och sköna golv. I övervåningens öppna vardagsrum ned mot undervåningen, står det en bäddsoffa för 1-2 personer, 120 cm bred, samt en enkelsäng.
500 meter från huset ligger Hundfjällets badhus med en liten utepool att simma i. Ca 20 km från huset ligger Sälens äventyrsvärld Experium med äventyrsbad, vågsurfing, bowling, flera restauranger och butiker, ett lekland för barnen och ett SPA för skön avkoppling.
Vill ni fiska finns en liten sjö 1,3 km från huset, sjön Närsjön 5 km från huset är en större sjö med badmöjligheter.