Ett eldorado för dig som älskar naturen och lugnet i det natursköna Skrammelstad. En liten bit in i skogen ligger dessa två identiska bostäder med fyra bäddar i varje. Båda bostäderna 42731 och 42732 ligger i samma stuga och mellan dessa båda finns även en öppnings-/låsbar dörr. Det kan alltså, om ni vill, istället bli en större åttabädds bostad med tomt på 3,7 Ha.
I det egna köket finns spis med ugn och tre kokplattor, man delar frysbox med grannen, liksom tvättmaskinen. Då tomten är enormt stor räcker den till gott och väl, även för dig som reser med ett mindre sällskap och endast hyr den ena delen.
Inte långt från stugan finner man en bäverdamm och för den naturintresserade är detta det ultimata boendet med utsikt över en liten sjö. Och här mitt bland Älgar, grävlingar, rävar, harar, lodjur och hökar har även varg synts till i trakterna. Ja större delen av Sveriges djurliv finns representerat här.
Lugnet som avspeglar sig i denna idyll med skog och djurliv runt omkring är fantastiskt. Närheten till det om sommaren, myllrande Strömstad och Grebbestad, känns som lite extra bonus. Flera badställen finns i närheten, vägbeskrivningar finns i bostaden.
Till bostaden hör även en liten roddbåt för sköna roddturer ut i den lilla sjön. Detta rofyllda och lugna ställe kan bara upplevas på plats.
Semesterhus nr 42732
Max. 4 pers.
ca. 40 m2
Byggår 1985
Om semesterhuset:
5,0 km till inköp
2,0 km till sjö/hav:
3,0 km till badmöjlighet
Huset har båt
Husdjur tillåtet
Semesterhus med tysk tv
1 Vardagsrum: 20 m2, radio, TV
2 Sovrum:
a:
2 sängar
b:
2 sängar
Öppet kök: Elspis, kylskåp, tillgång till frys, kaffebryggare, indraget vatten från brunn
Bad: Tillgång till tvättmaskin, wc, tvättställ, dusch
och: Altan, elvärme, utegrill, naturtomt med träd 37000 m2, blandad möblering, på landet, Rökförbud, del av stuga